Spolupracujeme s firmami i řemeslníky, kteří se specializují na výstavbu a rekonstrukce roubených chalup i ostatních dřevostaveb.
Rádi Vám zdarma vypracujeme cenový rozpočet na stavbu. Po dohodě pak připravíme materiál a stavbu zrealizujeme.
(fotografie z dřívějších realizací v článku)
Roubenka je klasická dřevostavba
Pokud by se hovořilo o pravé a klasické dřevostavbě, tak právě roubenka splňuje naplnění onoho názvu „klasická dřevostavba“. Český venkov a roubenka k sobě neodmyslitelně patří. A horské chaty si málokdo představuje jinak než v podobě klasického roubeného domu. U nás lze najít důkazy, že systém roubených staveb používali naši předkové před stovkami let. Již oni dokázali „roubit“, to znamená spojovat vodorovně vrstvené trámy pomocí tesařských spojů.
Stavba
Roubenku lze ale postavit/ na rozdíl od srubu/ prakticky všude. Roubení může zahrnout celou barevnou škálu a šikovný architekt začlení roubenku i do městské zděné zástavby. Jak již bylo řečeno, roubenka se staví pomocí roubení. Masivní řezané hranoly, ze kterých se roubenka montuje, jsou ohoblované a mají sražené hrany. Rozměr hranolu lze upravit dle přání zákazníka, ale atypické velikosti ovlivňují stěny co do tepelných vlastností a celou stavbu následně prodražují. Každý trám rohové vazby je ztesaný a spojován takzvaně „ na rybinu“. Tesařský rybinový spoj již využívali naši předkové při montáži roubenek ve středověku a jedná se o spojení dvou trámů v jedné rovině pomocí lichoběžníkového plátu, jež je zapuštěn do plochy druhého trámu. Právě onen ztesaný lichoběžník připomíná ocas ryby, proto rybinový spoj. Kromě rohového spojování se využívají i podélné spoje, kdy jsou vyřezány do dřevěných profilů drážky a do nich se vloží nosné dřevěné trámky. Mezery mezi hranoly se vyplňují přírodní izolací, nejčastěji ovčí nebo minerální vlnou. Izolace se zakrývá dřevěnými lištami. Celá konstrukce roubenky se zastřešuje zasazením střechy na stropní rámy, což dokonává onu krásu a ušlechtilost celé dřevěné stavby.
Výhody
Majitelé roubenek si mohou pochvalovat velmi příjemné a zdravé vnitřní klima. Celá stavba přirozeně dýchá, materiál domu vyrovnává rozdíly mezi vlhkostí vzduchu uvnitř a vně stavby. Vnitřní prostředí domu je mimořádně vhodné pro astmatiky a alergiky. Tepelně izolační vlastnosti těchto staveb jsou také velmi ceněny. Na vytápění interiéru je vhodný rychle reagující otopný systém, který není třeba zatěžovat velikým výkonem. Celá roubenka „pracuje“ s teplem a s vlhkostí tak dokonale, že v zimě není potřeba větrat. Dokonce, pokud by majitel roubenky na celý rok své obydlí uzamkl a opustil, tak se nemusí obávat, že až se vrátí, tak najde někde nějakou plíseň či náznak hniloby a to i přes to, že se celý rok dům nevětral a netopilo se v něm. Roubenky se vyznačují velikou životností. Stavby bez nějakých větších úprav stojí na svých místech stovky let. Mimochodem, roubenka je schopna odolávat i velmi nepříznivým přírodním vlivům i živlům. Lavina nebo sesuv půdy by neměly roubenou stavbu zničit, možná jen posunout bez velkého poškození. Proto se staví roubené domy na horách. Pokud je stavba kvalitně „vyroubena“ a smontována, měla by přežít i zemětřesení. Proto se s tímto druhem stavby lze často setkat v Japonsku.
Závěr
Nenáročná, lehká, pevná, rychle smontovatelná a odolná, tak lze charakterizovat moderní a současně klasickou roubenku. Je krásná a charakteristická pro český kolorit. A interiér roubenky snad osloví každého svou příjemnou „řečí dřeva“ a malebností.
FOTOGALERIE K NAHLÉDNUTÍ