Get Adobe Flash player

Jak se s boomem dřevostaveb vypořádají naše lesy? Neměly by se lesy tolik zatěžovat užitím dřeva ke stavebním účelům?

Nejprve je třeba podotknout, že lesy je třeba pravidelně prořezávat, aby došlo k obnově lesního porostu novými, odolnějšími a kvalitnějšími stromy. A těžba dřeva je plně v souladu s platnou legislativou.

Poté stačí uvést pár čísel. Česká republika patří mezi dvanáct nejlesnatějších států EU. Rozloha lesů zabírá 33,4% území republiky a naše lesní zásoby dřeva se každým rokem zvyšují. Co se týká využití dřeva, tak Česká republika se řadí na jedno z posledních míst v EU. V Česku ubírá podíl dřevěných staveb pouhých pár procent z úplného souhrnu celkové výstavby. Pro srovnání, v sousedním Rakousku činí dřevostavby 34%, v Kanadě dokonce 80%. Navíc, péče o české lesy prochází modernizací s důrazem na ekologii a již do budoucna se počítá, že se bude stále více dřeva využívat na bydlení.

A ještě jedna zajímavost, která „hraje“ pro dřevostavbu. Lesy uchovávají uhlík a metr krychlový dřeva ho dokáže navázat až 250 kg. Pokud je dřevo využito jako stavební materiál, tak mu tato vlastnost zůstává. A tak nová dřevostavba dokáže vázat doslova tuny skleníkového plynu a vydatně tak pomáhá lesům v této záslužné činnosti.

 

www.svet-drevostavby.cz

Komentáře nejsou povoleny.