Get Adobe Flash player

Dřevostavba jen tak neshoří

Jeden z nejčastějších mýtů, které kolují o dřevostavbách je ten, že taková dřevěná stavba musí zákonitě shořet jako papír. Tedy, spíše jako dřevo. Každý si totiž představí dřevo a cihlu v ohni a ihned má jasno, cihla jen tak neshoří, ale dřevo ano. Ono to s tím hořením dřevostavby je ale úplně jinak.

Hořící dřevo proti kovu

Nelze zpochybnit fakt, že dřevo je hořlavý materiál. Ale kvalitně navržená a postavená dřevěná konstrukce ohni velmi dobře odolává. Dřevo hoří podle předem jasného scénáře. Při požáru masivního kusu dřeva se na jeho povrchu tvoří zuhelnatělá část, která brání přístupu kyslíku a tím pádem i dalšímu rozšiřování ohně. Proto se hořící dřevěná konstrukce velmi dlouho nezbortí. Stačí si uvědomit, jak dlouho beze změny hoří hranice – pagoda, než se sesype.

Ocelové profily při požáru za vysoké teploty měknou, kroutí se, roztahují a mění tvar. Ocelová konstrukce stropu stavby se tak paradoxně zřítí podstatně dříve než ta dřevěná a hroutí se nepředvídatelně. Dalším paradoxem je i ta skutečnost, že právě dřevěné obklady se používají na ochranu kovových konstrukcí.

Požární předpisy

U nás jsou velice přísné požární předpisy pro dřevostavby. Srovnatelné mají ve Španělsku a ve státech jižní Evropy, ale tam hrozí každoroční rozsáhlé požáry z veder. Až do roku 1996 nebylo možno stavět dřevěný bytový dům vyšší než dvě nadzemní podlaží. V současné době se tyto předpisy změnily, povolují dřevovýstavbu do čtyř nadzemních podlaží, ale i ta je omezena. Výška jednotlivých podlažních konstrukcí nesmí přesáhnout tři metry a podlaha posledního patra nesmí být výše než devět metrů nad úrovní podlahy prvního podlaží. Každá u nás postavená dřevostavba musí splňovat normu, která stanovuje, že v případě požáru nesmí její stěna do 30 minut prohořet.

Požár dřevostavby v praxi

Pokud stále vše, co tu je napsáno, nepůsobí úplně důvěryhodně, tak existuje praktický důkaz. Stačí se přenést do roku 2009, kdy byla v Dubňanech v rámci konference o dřevostavbách jedna zapálena a všichni, požární specialisté, odborníci ze zkušeben a škol, výrobci materiálu a stavebníci s napětím očekávali, jak se bude pokus vyvíjet. A výsledek hovořil jasně.

Co ukázal požár

Dřevostavba moc nehoří, přesněji, oheň se ani za 30 minut nedostal z jedné místnosti do druhé. Dokonce by se dalo říci, že by si někdo ve vedlejší místnosti ani nemusel všimnout, že hoří, protože požárníci se dostavili až po oněch zmíněných 30 minutách.

Aby bylo opravdu požárem otestováno chování dřevostavby, tak na skladbu stěn pokusného domku byly použity různé materiály. Jinak se celková konstrukce zapálené dřevostavby nijak nelišila od u nás běžně stavěných dřevěných staveb.  Po čas experimentálního požáru dřevostavby se v sousedící  nehořící místnosti pohyboval jeden z organizátorů akce. Od požáru byl oddělen požární stěnou s dřevěnou konstrukcí krytou sádrokartonem. Tato dělící stěna se při požáru ani nerozpálila, dokonce bylo možné na ní nechat položenou ruku. A to v místnosti, kde hořelo, bylo opravdu teploučko, při experimentu až 800 stupňů Celsia. Teplota se podrobně měřila i pomocí termovize, tento způsob se ve zkušebnách nepoužívá, ale je velmi průkazný.

Požár ukázal důležitost požárních pásů z minerální vlny, které se používají kolem každého okenního a dveřního otvoru. Do těchto prostorů je vkládán i polystyrén, který se během požáru úplně roztavil a na fasádě zůstal pouze zateplovací systém v omítce. Přesto, že se polystyrén tavil, tak nehořel a požár samozhášením tlumil. Asi největším překvapením pro většinu účastníků tohoto ojedinělého pokusu byl ten fakt, že požár nejméně poškodil tu stěnovou konstrukci, která byla sestavena z materiálů výhradně na dřevěné bázi. Tento pokus, který několik měsíců připravoval Zdeněk Kaňa z HLC Hodonín, pracovníci PAVUS Praha a Veselí nad Lužnicí a kolektiv Katedry dřevěných konstrukcí ČVUT Praha jasně dokázal, že dřevostavba neshoří jako ten pověstný cár papíru.

Závěr

A pokud již k požáru dojde, tak to dřevo, které bylo mimo požár, si stále drží tvar a pevnost i po hašení. Výhodou dřevostaveb je také velmi rychlá ekologická likvidace ohněm zničených konstrukcí. Padl tak mýtus o velké hořlavosti dřevostavby a je na světě pádný důkaz pro stále zvětšující se počet stavěných nízkoenergetických domů s dřevěnou stavební konstrukcí.

Zdroj obrázků. MF, bydlení i dnes.cz

www.svet-drevostavby.cz

Komentáře nejsou povoleny.